Početna
Novosti
Novosti

Pogledajte snimku stručne konferencije '30 GODINA MREŽE NATURA 2000 - Poslušaj glas prirode!'

Snimka stručne konferencije „30 GODINA MREŽE NATURA 2000 – Poslušaj glas prirode!“ i panel-rasprave na kojoj se raspravljalo o budućim izazovima u ostvarivanju ciljeva zaštite prirode do 2030. godine u studenom u KD Vatroslav Lisinski, dostupna je na kanalu Youtube.

Konferenciju je otvorio državni tajnik u Ministarstvu gospodarstva i održivog razvoja Hrvoje Bujanović.

Obveze država članica u sklopu EU strategije o bioraznolikosti 2030. predstavila je Luisa Samarelli, predstavnica Glavne uprave za okoliš pri Europskoj komisiji.

O stanju prirode u Europi i Hrvatskoj sudionici konferencije mogli su saznati iz izlaganja dr. sc. Riyong Kim iz Europske agencije za okoliš, dok je politike i projekte zaštite prirode u Hrvatskoj, kroz konkretne primjere iz prakse, predstavio ravnatelj Uprave za zaštitu prirode Ministarstva i održivog razvoja Igor Kreitmayer.

 

U panelu su sudjelovali dr. sc. Vedran Nikolić iz Glavne uprave za okoliš Europske komisije, Dunja Mazzocco Drvar, ravnateljica Uprave za klimatske aktivnosti Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja, dr. sc. Aljoša Duplić, ravnatelj Zavoda za zaštitu okoliša i prirode Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja, mr. sc. Ante Mišura, ravnatelj Uprave ribarstva Ministarstva poljoprivrede, te Slavko Štefičar, ravnatelj Uprave za održivi razvoj i konkurentnost turističke destinacije Ministarstva turizma.

Kroz panel raspravu otvorena je i tema neophodnih mjera za rješavanje hitne klimatske situacije i za očuvanje bioraznolikosti, što je bila tema i na nedavno održanoj UN-ovoj klimatskoj konferenciji COP27, gdje su sudjelovali i predstavnici Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja.

Na konferenciji govorilo se i o modelu nature-based solutions, odnosno rješenjima koja su temeljena na prirodi. Model je to koji načine za očuvanje bioraznolikosti i obnovu ekosustava pronalazi upravo u prirodi, kroz održavanje i obogaćivanje prirodnog kapitala te promicanje održivog biogospodarstva. Dosadašnja istraživanja pokazuju kako upravo rješenja temeljena na prirodi mogu za čak 37 % doprinijeti ublažavanju klimatskih promjena do 2030. godine.