Danas je Hrvatski sabor usvojio Izvješće o stanju okoliša u Republici Hrvatskoj za razdoblje od 2017. do 2020. godine.
Ovo je peto po redu Izvješće koje daje pregled stanja okoliša, a izrađuje se svake četiri godine. Izvješće obuhvaća pregled stanja sastavnica okoliša i najznačajnijih opterećenja na njih. Također, u Izvješću se daju preporuke za očuvanje i poboljšanje stanja okoliša te osvrt na ostvarenje ciljeva i mjera propisanih aktima strateškog planiranja.
Izvješćem o stanju okoliša na transparentan, razumljiv i sistematičan način donositeljima odluka, širokoj javnosti, odnosno gospodarskim subjektima, znanstvenicima, stručnjacima, organizacijama civilnog društva i svim zainteresiranim stranama daje se uvid u niz podataka i informacija te ocjenu stanja okoliša i učinkovitosti provedbe politika održivog razvoja. Time su svim segmentima društva osigurane informacije, ali i smjernice za daljnji rad i djelovanje.
Izvješće identificira stanje i trendove u okolišu, djelovanje i učinak ljudskih aktivnosti, njihove učinke na ljude i ekosustave. Budući da Republika Hrvatska ima obvezu dostavljati podatke, informacije i ocjene stanja okoliša Europskoj agenciji za okoliš (EEA), dijelovi ovog Izvješća bit će ujedno i dio europskog izvješća „The European environment — state and outlook“.
Europski zeleni plan i politike koje iz njega proizlaze postavile su ambiciozan okvir za djelovanje i transformativnu promjenu na klimatski neutralno i ekološki održivo europsko društvo do 2050. godine. Ovo Izvješće je polazišna osnova za daljnju društvenu raspravu i traženje optimalnih rješenja kao odgovore na klimatske i okolišne izazove te potrebe razvoja u budućim desetljećima, prije svega osiguranja ugljično neutralnih izvora energije te mobilnosti bez činjenja značajne štete za okoliš.
Često je mišljenje da zaštita okoliša koči gospodarski razvoj, no to je pogrešna tvrdnja. Na primjer, polovica globalnog bruto društvenog proizvoda ovisi o prirodi, a to iznosi 40 trilijuna eura, pa možemo reći da gospodarstvo ovisi o zdravom i otpornom okolišu. Upravo je pandemija bolesti COVID-19 pokazala da unatoč svom tehnološkom napretku u potpunosti ovisimo o zdravim ekosustavima koji su preduvjet očuvanju zdravlja ljudi, osiguranja pitke vode, kvalitetnog zraka, kvalitetne i zdrave hrane, osiguravanja lijekova, odjeće, te danas posebno aktualno učinkovit odgovor na klimatsku krizu.
Izvješće o stanju okoliša u Republici Hrvatskoj za razdoblje od 2017. do 2020. godine