Na Godišnjem sastanku partnera projekta „Očuvanje plemenite periske (Pinna nobilis) u Jadranskom moru“ koji se održao 16. i 17. ožujka u Omišu sudjelovalo je 49 stručnjaka čiji je interes očuvanje periske u Sredozemlju. Domaćin sastanka bila je Javna ustanova „More i krš“. Partneri na projektu predstavili su in-situ i ex-situ provedene aktivnosti očuvanja plemenite periske u 2022.; stručnjaci iz Italije podijelili su iskustva stečena na projektu LIFE PINNA, a stručnjaci iz Španjolske na projektu LIFE PINNARCA.
Prvi dan godišnjeg sastanka završio je raspravom o smjeru budućih aktivnosti očuvanja u okviru kojih su dogovorene prioritetne aktivnosti za 2023. godinu.
Drugi dan organiziran je terenski obilazak jedne od rijetkih preživjelih jedinki plemenite periske u Omišu i postavljenih kolektora za prikupljanje ličinki.
Prva pojava masovnog pomora plemenite periske koji je vrstu doveo na rub izumiranja, u Sredozemlju je zabilježena 2016. godine, a u Jadranskom moru 2019. godine. Pomor je doveo do potpune smrtnosti (100 % ) populacije na mnogim lokacijama na Mediteranu i Jadranskom moru te je zbog dramatičnog gubitka populacije plemenita periska u samo godinu dana dobila status kritično ugrožene vrste u Hrvatskoj.
Projekt „Očuvanje plemenite periske (Pinna nobilis) u Jadranskom moru“, koji na nacionalnoj razini koordinira Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja, a sufinancira Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, provodi se od 2020. godine sa svrhom očuvanja ovog kritično ugroženog školjkaša te ulazi u drugo provedbeno razdoblje (2023-2025).
Više informacija o ugroženosti plemenite periske te aktivnosti za njeno očuvanje možete pronaći na sljedećoj poveznici.