Županijska skupština Brodsko-posavske županije 20. ožujka 2023. godine proglasila je Kanjone Pljuskare novim paleontološkim spomenikom prirode (proglašenje je stupilo na snagu 7. travnja 2023. godine objavom u Službenom vjesniku Brodsko-posavske županije br. 8/2023).
Geolokalitet Pljuskara smjestio se ispod Vidovog brda u Općini Podcrkavlje (Brodsko-posavska županija). Čine ga tri jasno izražena kanjona i četiri grebena izuzetno privlačna i interesantna izletnicima i planinarima.
Kanjoni su nastali erozijskim djelovanjem potoka koji su otvorili slojeve taložene u pradavnom Panonskom moru u vrijeme miocena. U bočnim stranama kanjona otvoreni su izdanci sedimentnih stijena od siltova i glina starosti oko 18 milijuna godina na kojima su istaložene karbonatne stijene (litavac) bogate fosilima izumrlih organizama i bioklastične stijene (pješčenjaci) s valuticama vulkanskih stijena (tufa i tufita) starosti oko 15 milijuna godina. Na slapovima potoka se odvija i recentan proces stvaranja sedre.
Ovaj geolokalitet posebno je vrijedan sa stanovišta zaštite prirode zbog brojnih nalaza fosilnih organizama srednjeg miocena. Najznačajnije je nalazište s dobro očuvanim cjelovitim ljušturama (thece), fragmentima ili kamenim jezgrama fosilnih ježinaca na području nekadašnjeg Panonskog mora. Značajni su i fosilni nalazi mekušaca (krupni školjkaši i puževi), foraminifera, algi, mahovnjaka, koralja te dijelova skeleta morskih kralježnjaka (npr. zubi morskih pasa i dupina), kao i drugih organizama. Isto tako predstavlja i najbolje otvorene naslage najstarijih stijena Dilj gore.
Osim geoloških i paleontoloških vrijednosti ovaj geolokalitet vrijedan je i zbog svojih geomorfoloških i krajobraznih obilježja poput kanjona, grebena, izvora, špilja, ponikvi i vrtača. Spomenikom prirode „Kanjoni Pljuskare“ upravljat će Javna ustanova za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Brodsko-posavske županije – Natura Slavonica.