Početna
Novosti
Novosti

Kružnost EU lanca vrijednosti tekstila u brojkama

Europljani kupuju i odbacuju više odjeće, obuće i drugih tekstilnih proizvoda nego ikad prije, što stvara dodatni pritisak na klimu i okoliš. To je  poruka izvješća Europske agencije za okoliš Kružnost EU lanca vrijednosti tekstila u brojkama (Circularity of the EU textiles value chain in numbers https://www.eea.europa.eu/en/analysis/publications/circularity-of-the-eu-textiles-value-chain-in-numbers ).

Aktualni podaci o povećanoj potrošnji tekstila naglašavaju potrebu za snažnijom suradnjom između donositelja odluka, industrije i potrošača kako bi se Europa udaljila od trenda brze mode te počela proizvoditi kvalitetnije tekstilne proizvode koji će trajati duže, ponovno se koristiti, popravljati i reciklirati.

Prosječan EU građanin kupio je 19 kg odjeće, obuće i kućanskog tekstila u 2022. godini, što je značajan porast u odnosu na 17 kg u 2019. godini. Od tih 19 kg, 8 kg odnosilo se na odjeću, 7 kg na kućanski tekstil, a 4 kg na obuću.

Aktualni način proizvodnje i potrošnje tekstila uzrokuje visoke pritiske na okoliš i klimu, uključujući korištenje materijala, kemikalija, vode i zemljišta, te stakleničke plinove i mikroplastiku. Proizvodnja i potrošnja tekstila rangirana je kao peta najveća u smislu pritisaka na okoliš i klimu unutar 12 primarnih kategorija europske kućanske potrošnje. EU Strategija za tekstil ima stoga za cilj smanjiti navedene negativne utjecaje, učiniti tekstile pogodnijima za recikliranje, a time i održivijima. Za uspjeh u tome potrebna je sistematična promjena prema proizvodnji kvalitetnijih tekstilnih proizvoda koji se mogu lakše ponovno koristiti, popravljati i/ili reciklirati.

Povećana online kupovina, influenceri na društvenim mrežama i niski troškovi proizvodnje sintetičkih tekstila značajno su doprinijeli rastu brze mode. Digitalne tehnologije poput 3D printanja mogu poboljšanjem učinkovitosti smanjiti otpad pri proizvodnji, a time i pritiske na okoliš i klimu.

U 2022. godini EU države članice generirale su oko 6,94 milijuna tona tekstilnog otpada, što iznosi 16 kg po osobi. Prosječne količine prikupljenog tekstilnog otpada unutar EU polako rastu, ali je ukupno prikupljena količina i dalje niska. Očekuje se da će provedba EU zakonodavstva o odvojenom prikupljanju tekstilnog otpada, koja počinje 2025. godine, značajno povećati stope prikupljanja.

Od 2000. godine izvoz rabljenog tekstila gotovo se utrostručio, a 2023. godine izvezeno je 1,4 milijuna tona. Iako je izvoz rabljenih tekstila iz EU namijenjen ponovnoj uporabi ili recikliranju, istraživanja pokazuju da ulazi u vrlo složen obrazac trgovine, sortiranja, ponovne uporabe, recikliranja i odlaganja.

Za poboljšanje kružnosti EU lanca vrijednosti tekstila, Izvješćem se preporučuje:

  • povećanje kvalitete tekstila, odnosno proizvodnja dugotrajnih tekstilnih proizvoda koji se mogu ponovno koristiti, popravljati i reciklirati,
  • poboljšanje sustava prikupljanja tekstilnog otpada implementacijom učinkovitijih sustava za odvojeno prikupljanje,
  • poticanje održive potrošnje edukacijom potrošača o održivim praksama kupovine i potrošnje tekstila,
  • podrška inovacijama poticanjem razvoja i primjene najnovijih tehnologija koje smanjuju proizvodni otpad i negativan utjecaj proizvodnje tekstila na okoliš.