Prema jednom od najnovijih izvješća EEA Mjerenje kvalitete recikliranja
https://www.eea.europa.eu/en/analysis/publications/measuring-the-quality-of-recycling
upravo kvaliteta recikliranja predstavlja čimbenik koji igra ključnu ulogu u očuvanju vrijednosti materijala i optimizaciji materijalnih tokova.
Izvješćem se ukazuje da je važno ne samo povećati količine recikliranih materijala, već i očuvati njihovu funkcionalnost i vrijednost. Navedeno uključuje korištenje naprednih tehnologija za sortiranje i recikliranje te osiguravanje da sekundarni materijali pronađu svoj put do novih proizvoda s visokim potencijalom za recikliranje.
Potrebno je, prema izvješću, optimizirati cijeli sustav recikliranja, uključujući učinkovitije prikupljanje reciklabilnih materijala uz izbjegavanje miješanih sustava prikupljanja. Stoga je ulaganje u učinkovite tehnologije sortiranja, poput optičkog sortiranja, ključno za postizanje visokokvalitetnog recikliranja.
Maksimiziranje ekoloških koristi tijekom cijelog lanca vrijednosti recikliranja od prioritetne je važnosti. To znači da svaka od opcija recikliranja mora biti realizirana bez značajnih negativnih utjecaja na okoliš.
Izvješće donosi i primjere dobre prakse, te informira kako studija slučaja za PET boce, pokazuje da se najviša kvaliteta postiže u sustavu zatvorene petlje, gdje se materijal prikuplja putem sustava povratne naknade i ponovno reciklira u boce. Slični pristupi mogu se primijeniti i na druge materijalne tokove.
Iako se kvaliteta recikliranja mjeri duž cijelog vrijednosnog lanca recikliranja, predispozicija za visokokvalitetno recikliranje određuje se u velikoj mjeri znatno ranije u životnom ciklusu proizvoda. Stoga je kružni dizajn, kao temelj stvaranja homogenih i nekontaminiranih materijala koji se mogu uspješno reciklirati, ključan za povećanje kvalitete cijele putanje recikliranja. Nedavni politički napori na EU razini, poput Uredbe o ekodizajnu za održive proizvode (EU, 2024.), su navedeno i prepoznali pa postoji opravdana nada da će se kvaliteta recikliranja u Europi u budućnosti značajno povećati.
Članice Europske unije, uz primjenu aktualno dostupnih tehnoloških rješenja, imaju stoga priliku postati znatno uspješnije u implementaciji visokokvalitetnih sustava recikliranja koji ne samo da povećavaju količine recikliranih materijala, već i osiguravaju njihovu visoku kvalitativnu vrijednost i funkcionalnost. Suradnja svih građana i industrija u postizanju navedenih ciljeva je od neizmjerne važnosti za održiviju budućnost.