Županijska skupština Karlovačke županije usvojila je odluke o proglašenju zaštićenih područja - Spomenika prirode „Mrežnica-Tounjčica“ i Značajnog krajobraza „Mrežnica“.
Spomenik prirode „Mrežnica-Tounjčica“ zauzima područje od 671,67 ha, a obuhvaća gornji tok rijeke Mrežnice i donji tok rijeke Tounjčice na područjima gradova Ogulin i Slunj te Općina Tounj i Barilović površine. Značajni krajobraz“ Mrežnica“ obuhvaća područje donjeg toka rijeke Mrežnice na području gradova Duga Resa i Ogulin te općina Barilović i Generalski Stol, ukupne površine 1.401,79 ha. Zaštićenim područjima upravljat će Javna ustanova NATURA VIVA za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode na području Karlovačke županije.
Temeljnu prirodnu vrijednost zaštićenih područja predstavljaju očuvani krški vodotoci rijeke Mrežnice i Tounjčice. Ono što Mrežnicu izdvaja od većine ostalih krških rijeka u Hrvatskoj je njezinih više od 90 sedrenih slapova u različitim fazama formiranja koji presijecaju rijeku i tvore ujezerene dijelove toka. Uz to, razvedenost i raznolikost oblika te slikovitost njenih slapova ono je što ih čini jedinstvenima, kao i samu rijeku Mrežnicu. Značajna je i iznimna brojnost izvora, pojava lokvi i ponora na širem području. Porječje rijeke Mrežnice, uključujući i Tounjčicu, odlikuju i zanimljive geomorfološke značajke, kao što su kanjoni i brojni podzemni morfološki oblici: špilje, jame i ponori.
Čitavo područje je značajno zbog podzemne faune od kojih se ističu nalazi rudničke špiljske spužvice, rudničke lanzaje i rudničke hadžijele. Navedene vrste pripadaju fauni sjevereno-dinarske biogeografske regije te su stenoendemi ovoga kraja. Za istaknuti je i očuvanost riblje zajednice porječja rijeke Mrežnice sa čak šest endemskih vrsta dunavskog slijeva, prisustvo svih triju vrsta velikih zvijeri (medvjed, ris, vuk) te brojnih drugih ugroženih i strogo zaštićenih vrsta šišmiša, ptica, vodozemaca, gmazova, leptira, vretenaca itd.
Zaštitom ovog područja ostvaruju se preduvjeti za dugotrajno očuvanje krških rijeka, georaznolikosti i bioraznolikosti, a budućim upravljačkim dokumentima detaljno će se regulirati potrebne mjere i ciljevi očuvanja te primjereni načini korištenja i ponašanja za svaku kategoriju zaštite.
Proglašenje zaštite pozitivno će utjecati na održivi razvoj turističkih djelatnosti mrežničkog kraja, razvoj poljoprivrede temeljene na proizvodnji autohtonih proizvoda, očuvanje tradicionalnih obrta i tradicijske arhitekture te će omogućiti dobrobit lokalnoga stanovništva i šire zajednice.
Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja zahvaljuje na suradnji jedinicama lokalne samouprave, Karlovačkoj županiji, Javnoj ustanovi NATURA VIVA, međunarodnoj organizaciji za zaštitu prirode The Nature Conservancy, lokalnoj zajednici te svim pojedincima koji su doprinijeli u postupku proglašenja ovim zaštićenim područjima.
Stručnu podlogu s više informacija o vrijednostima ova dva nova zaštićena područja možete naći ovdje.