CITES ili Konvencija o međunarodnoj trgovini ugroženim vrstama divljih životinja i biljaka je međunarodni sporazum kojemu je svrha regulirati i nadzirati međunarodnu trgovinu divljim vrstama, te osigurati da ona ne ugrožava opstanak tih vrsta u prirodi. CITES je skraćenica punog engleskog naziva Konvencije (Convention on International Trade in Endangered Species of Wild Fauna and Flora). Donesena 1973. godine u Washingonu, na snagu je stupila 1975, a do danas su joj pristupile čak 182 države svijeta, što je čini najprihvaćenijom međunarodnom konvencijom sa područja zaštite prirode u svijetu. Republika Hrvatska stranka je Konvencije od 2000. godine.
CITES predstavlja međunarodni pravni okvir kojim se regulira prekogranični promet i trgovina divljim vrstama. U svrhu osiguravanja kontrole međunarodne trgovine, stranke Konvencije djeluju zajednički, regulirajući prekogranični promet divljim vrstama izdavanjem uvoznih i izvoznih dopuštenja. Dodatno, prilikom prelaska granice carinska služba ovjerava izdana dopuštenja i provjerava odgovaraju li podaci na dopuštenju primjercima u pošiljci.
U Republici Hrvatskoj nadležno upravno tijelo za izdavanje CITES dopuštenja je MZOZT - Priroda a znanstveno tijelo, zaduženo za savjetovanje upravnog tijela o učincima trgovine na stanje očuvanosti vrste, je Zavod za zaštitu okoliša i prirode.
CITES također predviđa i sankcije kada se prekogranični promet primjercima CITES vrsta odvija bez potrebnih dopuštenja. Svaki takav oblik prekograničnog prometa i trgovine CITES vrstama bez odgovarajućih dopuštenja, kao i neadekvatan transport živih životinja i biljaka, smatra se ilegalnom trgovinom. U slučaju otkrivanja takvih ilegalnih radnji primjerci životinja i biljaka se zapljenjuju i oduzimaju, a protiv počinitelja pokreću se prekršajni ili čak kazneni postupci. Kazne u slučaju kršenja odredbi Konvencije propisuju države nacionalnim zakonodavstvom i provode postupke sukladno nacionalnom pravnom sustavu, a o trajnom zbrinjavanju oduzetih primjeraka odlučuju nadležna upravna tijela država stranaka Konvencije po okončanju postupka.
Ovisno o stupnju ugroženosti, vrste koji podliježu odredbama konvencije podijeljene su u tri dodatka:
- Dodatak I navodi vrste koje su ugrožene, te je međunarodna trgovina primjercima tih vrsta uzetim iz divljine zabranjena, osim u iznimnim slučajevima koji mogu pridonijeti zaštiti i očuvanje dotične vrste, poput uzgojnih programa u zatočeništvu ili znanstvenih istraživanja.
- Dodatak II navodi vrste koje još nisu ugrožene, no mogle bi postati ukoliko se njihovo uzimanje iz prirode i trgovina strogo ne nadzire. Trgovina primjercima ovih vrsta uzetim iz divljine je dozvoljena, no uz ograničenja i sa posebnim dopuštenjima koje izdaju nadležna tijela u državama podrijetla i državama odredišta.
- Dodatak III navodi vrste za koje je jedna od država rasprostranjenja vrste zatražila međunarodnu pomoć u kontroli trgovine primjercima vrste koji potječu s njenog teritorija.
Vrste koje podliježu odredbama CITES-a, stupanj njihove zaštite, kao i eventualna odstupanja od odredbi o međunarodnoj trgovini mogu se pronaći u bazi podataka SpeciesPlus kao i na poveznici: CITES Checklist.
Danas je Konvencijom zaštićeno preko 35 000 različitih biljnih i životinjskih vrsta, a neke od vrsta i primjeraka koji podliježu kontroli trgovine možete pogledati u galeriji.
INFORMIRAJTE SE! |
Nemojte zbog neznanja postati sudionikom lanca ilegalne trgovine divljim |
- Povezani članci
- Slike/galerija
- Dokumenti