Projekti
Projekte vezane za praćenje sektorskih pritisaka na okoliš najvećim dijelom potiče i vodi nadležno Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije. Projekte također osmišljava i vodi i Zavod za zaštitu okoliša i prirode kao i druge nadležne ili ovlaštene državne institucije. Neki su projekti međunarodni, bilo da su pokrenuti na osnovu potpisanih i ratificiranih ugovora Republike Hrvatske, bilo da su pokrenuti uslijed pristupne faze Republike Hrvatske Europskoj Uniji. Također su se u cilju pravovremenog upoznavanja djelatnika Zavoda sa zahtjevima provedbe pojedinih EU propisa koristi TAIEX instrument EU (Technical Assistance and Information Exchange Instrument). Taiex predstavlja tehničku pomoć i izmjenu informacija za pojedine zemlje (npr. zemlje kandidate i potencijalne kandidate) koje vodi DG Directorate-General Enlargement Europske Komisije (EK). Europska komisija 2017. godine uspostavila je novi alat Taiex – EIR Peer 2 Peer za suradnju stručnjaka između nacionalnih, regionalnih i lokalnih tijela u državama članicama s namjerom da pridonese boljoj suradnji i povezivanju stručnjaka iz područja okoliša.
Nastavno su uspostavljeni daljnji tipovi projekata unutar Pretpristupnih fondova, kao što su IPA i Prijelazni instrument, projekti tehničke pomoći i dr.
Popis projekata u kojima su sudjelovali i sudjeluju djelatnici Zavoda:
Twinning projekti Prijelaznog instrumenta osmišljeni su u bivšoj Agenciji za zaštitu okoliša još 2012. godine, a započeli su tijekom 2016. i 2017. U nastavku više o njima:
Na dan 20.08.2017. službeno je započeo Twinning projekt „Unaprjeđenje sustava praćenja kemikalija i opasnih tvari te integracija Seveso baze podataka u Informacijski sustav zaštite okoliša (ISZO) kao jedinstveni centralni Seveso informacijski sustav“ (CRO SEVESO) kojeg je provodila bivša Hrvatska agencija za okoliš i prirodu (HAOP) u suradnji s vanjskim institucijama: Ministarstvom zaštite okoliša, kopna i mora i Zakladom Minoprio Republike Italije te Agencijom za zaštitu okoliša Republike Austrije uz potporu stručnjaka iz Italije i Austrije.
Svrha projekta je bila jačanje kapaciteta i učinkovitosti Republike Hrvatske u području zaštite okoliša i ublažavanja klimatskih promjena unaprjeđenjem sustava upravljanja, praćenja i preciznijeg izvještavanja o kemikalijama, emisijama, opasnim tvarima i nesrećama te nadogradnja i integracija postojeće Seveso baze podataka u Geografski informacijski sustav (GIS) u okviru Informacijskog sustava zaštite okoliša (ISZO).
Projekt je završio 29.03.2019. godine.
Više o projektu:
Projekt je trajao od siječnja 2016. do srpnja 2017. godine. Projekt su provele austrijska Agencija za okoliš (institucija vodeće zemlje članice), Međustrukovni tehnički centar za studije o onečišćenju zraka (Francuska) i njemačka Savezna agencija za okoliš (institucije junior zemalja članica), te bivša Hrvatska agencija za okoliš i prirodu, danas Zavod za zaštitu okoliša i prirode (institucija zemlje korisnice).
Rezultati projekta su unaprjeđenje hrvatskog Registra onečišćavanja okoliša kako bi se ispunili zahtjevi izvješćivanja prvenstveno prema EU (E-PRTR, IED, ETS Direktiva, GHG Monitoring Mechanism Decision) i UN-u (LRTAP, UNFCCC, PRTR); unaprjeđenje Hrvatskog nacionalnog portala Registra onečišćavanja okoliša, uključujući GIS komponente, kroz razvoj web portala za hrvatski ROO sustav kako bi se ispunili zahtjevi E-PRTR u području kvalitete podataka i dostupnosti podataka javnosti; preporuke za E-PRTR izvješćivanje na temelju rezultata pilot testiranja podataka; priručnik za izračun emisija u zrak za hrvatske obveznike dostave podataka u E-PRTR; jačanje kapaciteta stručnjaka Zavoda (HAOP stručnjaka) i drugih državnih tijela u svrhu unaprjeđenja prikupljanja, provjere i izvješćivanja podataka ROO.
"Priručnik za izračun emisija u zrak za nacionalne E-PRTR obveznike“
Alat za izračun emisija u zrak
Djelatnici nadležnih tijela u županijama i Gradu Zagrebu te djelatnici bivše Hrvatske agencije za okoliš i prirodu aktivno su sudjelovali u izradi Priručnika u suradnji s francuskim stručnjacima, dok su u izradi Alata za izračun emisija aktivno sudjelovali austrijski stručnjaci u suradnji s djelatnicima bivše Agencije.
Navedeni rezultati projekta značajno će olakšati provedbu unosa, validacije i kontrole kvalitete podataka o emisijama u zrak sustava ROO te će na taj način doprinijeti poboljšanju kvalitete budućih nacionalnih i europskih izvješća.
Hrvatski nacionalni portal ROO (2014) je također rezultat projekta CRO EPR gdje su stručnjaci partnerskih institucija iz Njemačke, Austrije i Francuske unaprijedili Hrvatski nacionalni portal Registar onečišćavanja okoliša, uključujući GIS komponentu, kako bi se ispunili zahtjevi sukladno PRTR protokolu, te omogućila dostupnosti podataka zainteresiranoj javnosti.
G2GNL Projekt između Kraljevine Nizozemske i Republike Hrvatske
G2GNL Short program je trajao od travnja 2007. do travnja 2008. godine, gdje je glavni korisnik projekta bilo tadašnje Ministarstvo zaštite okoliša i prirode (MZOIP). Tadašnja Agencija za zaštitu okoliša bila je su-korisnik nekih komponenti projekta.
Cilj projekta bio je pružanje pomoći pri implementiranju EPRTR Uredbe (Regulation (EC) no 166/2006 of the European Parliament and of the Council of 18 January 2006, concerning the establishment of a European Pollutant Release and Transfer Register and amending Council Directives 91/689/EEC and 96/61/EC) te prijenos nizozemskog iskustva i znanja na području PRTR-a.
CARDS 2004: Potpora nastavku približavanja hrvatskog zakonodavstva pravnoj stečevini EU na području zaštite okoliša (Support for Further Approximation with the Environmental Acquis)
Projekt je trajao od lipnja 2007. do lipnja 2009. godine, a sastojao se od tri komponente:
1. komponenta – Nadzor industrijskog onečišćenja, čiji su rezultati ojačana sposobnost nadležnih tijela, prvenstveno MZOIP-a te poduzeća za provedbu zahtjeva IPPC direktive 2008/1/EZ o integriranom sprječavanju i kontroli onečišćenja;
2. komponenta – Klimatske promjene, čiji su rezultati Plan raspodjele emisijskih kvota stakleničkih plinova u Republici Hrvatskoj (NN 76/2009) i razvoj Registra emisija stakleničkih plinova u skladu s obvezama iz Kyoto protokola;
3. komponenta – Apsorpcijska sposobnost, čiji je rezultat povećana nacionalna apsorpcijska sposobnost za investicijske projekte u području gospodarenja otpadom.
Najvažniji neposredni rezultati projekta su:
1. Izdane su pilot IPPC dozvole za: Našice Cement, INA Rafinerija nafte Sisak, TE Plomin, HEP Sisak
2. Izvješće o tehničkim specifikacijama za IPPC registar
3. Priručnik za inspekcijski nadzor IPPC postrojenja
4. Smjernice za NRT (najbolje raspoložive tehnike)Ž
5. Izvješća o terenskim posjetima u svezi NRT-a
6. Popis postrojenja obuhvaćenih IPPC-om
7. Četiri modula osposobljavanja
8. Ostala izvješća
PHARE 2005 „Prilagodba inspekcije zaštite okoliša za provedbu novog nacionalnog zakonodavstva u području zaštite okoliša, 2008. – 2009. (EuropeAid/123226/D/SER/HR)
Glavni korisnici projekta bio je MZOIP, osobito Inspekcija zaštite okoliša. Ostali dionici bili su: ostale državne inspekcija, MUP, carina, Državno odvjetništvo, sudstvo, sudski vještaci i sudski eksperti, agencije, uključujući i Agenciju za zaštitu okoliša, službe zaštite i spašavanja kao i predstavnici Eko stožera.
Projektne aktivnosti su podijeljene u četiri glavne komponente:
Komponenta I – analiza postojećeg stanja i prijedlog za unaprjeđenje sustava inspekcije zaštite okoliša. U okviru ove komponente izrađena je analiza postojećeg stanja inspekcije zaštite okoliša kao i drugih inspekcija koje sudjeluju u inspekciji zaštite okoliša te je izrađen prijedlog za unaprjeđenje njezinog rada.
Komponenta II – utvrđivanje postojećih vještina, znanja i kvalifikacija kao podloga za izobrazbu i obuku. U okviru ove komponente definirana su potrebna znanja i vještine inspektora zaštite okoliša i drugih inspekcija na području zaštite okoliša, te održavani treninzi, radionice i studijska putovanja u zemlje EU u cilju uspostavljanja modela stalnog obrazovanja za učinkovitije pripreme inspektora za provođenje novih okolišnih zakona usklađenih s EU zakonodavstvom.
Komponenta III – prijedlog za strukturu pilot tima i razvoj kriterija po kojima će pilot tim raditi. Formirane su radne grupe s ciljem definiranja standarda suradnje i postupanja u slučajevima izvanrednih događaja koji uzrokuju štetu u okolišu. Članovi radnih grupa su bili predstavnici inspekcije zaštite okoliša, ostalih inspekcija, policije, carine, Državnog odvjetništva, sudstva, sudskih vještaka i sudskih eksperata, službe zaštite i spašavanja kao predstavnici Eko stožera.
Komponenta IV – razvoj informacijskog sustava za potrebe unaprjeđenja izvješćivanja. Razvoj i uspostavljanje novog informacijskog sustava koji će omogućiti inspekciji zaštite okoliša poboljšanje postojećeg sustava izvješćivanja i razmjene podataka.
IPA 2007 Kemijska aktivnost - jačanje pravnog okvira u izgradnji institucionalne infrastrukture u zaštiti kod postupanja s opasnim kemikalijama, Twinning komponenta (TK) i tehnička pomoć (TA)
Ovaj projekt imao je za cilj izradu pravnog okvira iz područja zaštite kemikalije, osobito prenošenje u hrvatsko zakonodavstvo REACH uredbe te jačanje međuinstitucijalne suradnje u području kemikalije u Republici Hrvatskoj. Projekt je trajao četiri godine i završio je u rujnu 2019. godine. Glavni korisnici bili su Ministarstvo zdravstva i Ministarstvo zaštite okoliša i prirode (MZOIP). Ostale suradničke institucije bile su: inspekcije, Hrvatski zavod za toksikologiju i antidoping, Nastavni zavod za javno zdravstvo "Dr. Andrija Štampar“, Agencija za zaštitu okoliša i Hrvatski zavod za javno zdravstvo.